A Biot-Savart törvény az elektromágnesesség alapvető összefüggéseit írja le, kifejezve a mágneses tér egy adott pontjában az áramló áramot körülvevő mágneses indukció mértékét és irányát. Ez az alapelv számos területen alkalmazható, és kiemelkedő fontosságú az elektromágneses mezők és az azokat keltő áramok analízisében.
Az alapelvek között szerepel, hogy az áramhoz tartozó mágneses tér körül kialakuló indukció mértéke arányos az áram nagyságával és az adott pont távolságával az áramtól, valamint irányát illetően a mágneses térre merőleges azon irányú vektor, amely a mágneses térre ható erőt mutatja.
Ezt a törvényt általában integrális alakban szokták megfogalmazni, ami lehetővé teszi annak alkalmazását olyan esetekben is, ahol az árameloszlás bonyolult és változó. Így a törvény segítségével meghatározható a mágneses indukció egy adott pontjában bármilyen árameloszlás esetén is.
Az elektromágneses mezők tervezésében és elemzésében hasznos eszközként szolgáló Biot-Savart törvény alkalmazása az elektrotechnika, mágneses anyagok vizsgálata és különféle fizikai jelenségek magyarázatában is kiemelkedő fontosságú.
Az alkalmazásai sokrétűek, beleértve a villamos gépek tervezését, az elektromos hálózatok optimalizálását és az elektromágneses hullámok terjedésének tanulmányozását is.
A Biot-Savart törvény alapelveit és alkalmazásait széles körben tanulmányozzák és alkalmazzák a mérnöki, fizikai és természettudományos területeken, ahol az elektromágnesesség jelenségei dominánsak.
Vezi și: